ANA DİL

    

                                                                  
  ANA DİL (NASI YANEE!)


  Bir insan ana diliyle nasıl tanışır? Cevap çok basit, annesinin rahminde gün sayarken! Sesleri duyarlar, dilin tonuna, melodisine alışırlar. Yani boşuna hamile kadınlara rahminizdeki bebeğinizle "konuşun" denmiyor değil mi? Artık masal mı anlatırsınız, halini hatırını mı sorarsınız bilmem.

Haydi işin konuşma faslını bir yana bırakalım, ilk "yazma" deneyimlerinden söz edelim. Yine o meşhur genelleme hastalığımızın kurbanı olalım ve diyelim ki: Bu ülkede 8 yıl (yazıyla: sekiz) zorunlu eğitim veriliyor. Az süre değil. Neye ne kadar yettiği ayrı tartışmaların konusudur ama el insaf! Ayrı yazılması gereken "de" ile, "ki" ile, "mi" ile ya da, evet "ya" ile ilgili çok basit bir iki kuralı öğrenmek için ziyadesiyle yeterli bir süredir.

Sekiz yıl!

Sonra lise dönemi,

hatta üniversite,

ve hala daha,
ne zaman ayrı ne zaman bitişik bir "de" yazacağını "öğrenememiş" bir kuşak,

ve bu kuşak,
her konuda "ben oldum" havasında,

ve
ne yazık ki,
ana dillerinin onuru, umurlarında bile değil.

Ama, memleketi kurtarmak onların..

Önce dilinize sahip çıkın.. Lütfen..

Bir milleti "millet" yapan en önemli üç özelliği say deseler, biri, konuştukları, yazıştıkları, dertlerini, duygularını, düşüncelerini ve en kayda değeri, kendilerini ifade ettikleri dilleridir.

Çok özel bir not: Ben, memleketi kurtarma konusunda, terör, ideoloji, hamaset, sevgili günlük.. Her ne mihvalde olursa olsun, fikir beyan eden yazarların, ilk mektep ilk üç sınıfında öğrenmeleri gereken üç basit kuralı bile "öğrenme" zahmetine girmediklerini yazdıklarından anladığımda, beyanlarını gayri ciddi buluyorum.

Çok mu acımasız?

Hayır değil.

Önce o sözler hazırladığın memleketinin dilini öğreneceksin. Ana dilini öğreneceksin. Sen bu zahmete girmezsen, sana "k" yerine "q" kullanmanın pek bir "cool" olduğunu, selam demek yerine "slm" demenin pek bir havalı olduğunu, "gidiyorum" diye yazmak yerine hangi 'bebeğim ben daha' iteklemesiyle "gidioğğuumm" yazmanın pek bir geçer akçe olduğunu belletecek birileri her zaman çıkacaktır.

Ve sen,
"canım feda bu vatana" diye çoşarken, o vatanın dilinin kurallarını öğrenmek için kılını bile kıpırdatmayacaksın. Sonra da, kaale alınmayı bekleyeceksin.

"Yok ölee bi şeee.."

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !